Co to jest Pacewicz (definicja)?


Definicja

Co to jest "Pacewicz"?

"Pacewicz" to nazwisko pochodzenia polskiego, które jest stosunkowo rzadko spotykane. Według danych z 2020 roku, w Polsce nosiło je około 6,5 tysiąca osób. Nazwisko to pochodzi od imienia Piotr, które było popularne wśród Polaków już od średniowiecza. "Pacewicz" jest jednym z wielu nazwisk zakończonych na "-wicz", które wskazują na pochodzenie szlacheckie.

Pochodzenie nazwiska

Nazwisko "Pacewicz" wywodzi się od imienia Piotr, które pochodzi od greckiego słowa "petros" oznaczającego "skałę". Imię to było popularne wśród chrześcijan już w czasach starożytnych, a w Polsce pojawiło się wraz z chrześcijaństwem. Nazwisko "Pacewicz" mogło powstać poprzez dodanie przyrostka "-wicz" do imienia Piotr, co było powszechnym sposobem tworzenia nazwisk szlacheckich w Polsce.

Rodzina Pacewiczów

Pierwsze wzmianki o rodzinie Pacewiczów pochodzą z XVI wieku i dotyczą wsi Pacewo w województwie mazowieckim. W kolejnych wiekach członkowie rodziny osiedlali się w różnych regionach Polski, głównie na terenach Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski. Wśród znanych przedstawicieli rodziny Pacewiczów można wymienić m.in. znanego malarza Józefa Pacewicza czy polskiego wojskowego i działacza niepodległościowego Stanisława Pacewicza.

Współczesność

Obecnie nazwisko "Pacewicz" jest stosunkowo rzadko spotykane w Polsce. Najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w województwach: mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Wiele osób noszących to nazwisko jest związanych z rolnictwem, jednak można również spotkać przedstawicieli innych zawodów, takich jak lekarze, prawnicy czy nauczyciele.

Podsumowanie

"Pacewicz" to polskie nazwisko o szlacheckim pochodzeniu, które wywodzi się od imienia Piotr. Jego nosiciele osiedlali się głównie na terenach Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski. Obecnie jest stosunkowo rzadko spotykane w Polsce, jednak w przeszłości należało do znanych rodów. Nazwisko to jest często kojarzone z rolnictwem, jednak można również spotkać przedstawicieli innych zawodów.

Czy wiesz już co to jest Pacewicz?

Inne definicje:

gacimy
(...) "męczyć się", "dokuczać", "dokuczać". Jest to slangowe wyrażenie, które często używane jest w mowie potocznej, szczególnie przez młodsze osoby. Co to jest "gacimy"? "Gacimy" jest to odmiana czasownika "gacić", które oznacza "szamotać się", "męczyć się", "dokuczać", "dokuczać". Jest to popularne i często używane słowo w mowie potocznej, szczególnie przez młodszych ludzi. Pochodzi ono z języka polskiego, jednak nie jest to oficjalne słowo i nie znajduje się w słownikach języka polskiego. Słowo "gacić" (...)

żabieńcowatym
(...) babka lancetowata (Scrophularia nodosa). Jest to roślina występująca w Polsce, która posiada charakterystyczne kwiaty w kształcie żabiej głowy. Inne przykłady to m.in. żabieniec syberyjski (Veronica gentianoides), żabieniec alpejski (Veronica alpina) czy też żabieniec żółty (Veronica chamaedrys).Znaczenie dla przyrodyRośliny żabieńcowate odgrywają ważną rolę w przyrodzie, ponieważ są jednym z gatunków zapylanych przez pszczoły. Dzięki temu przyczyniają się do utrzymania równowagi w ekosystemie. Ponadto, (...)

sakralne
(...) lub religijnymi. W niektórych kulturach, takich jak hinduizm czy buddyzm, nawet zwierzęta mogą być uważane za sakralne i traktowane z szacunkiem i czcią.Akapit 5W dzisiejszych czasach pojęcie "sakralne" jest również często używane w kontekście duchowości i rozwoju osobistego. Wielu ludzi uważa, że pewne miejsca, przedmioty czy praktyki mają dla nich szczególne znaczenie i pomagają im w odnalezieniu wewnętrznego spokoju i harmonii. W związku z tym, coraz więcej osób szuka sposobów na wprowadzenie elementów (...)

haker
(...) dla cyberprzestępcy lub internetowego przestępcy.Hakerzy mogą działać samodzielnie lub w grupach, zwanych grupami hakerskimi. Często posiadają szeroką wiedzę na temat systemów informatycznych oraz potrafią wykorzystać luki w zabezpieczeniach, by uzyskać dostęp do chronionych danych. Są to zazwyczaj osoby młode, z dużym zainteresowaniem dla technologii i komputerów.Hakerzy mogą działać w różnych celach. Niektórzy z nich chcą wykazać się swoimi umiejętnościami i uzyskać uznanie w środowisku hakerskim. Inni (...)

paciorkowemu
(...) biżuterii lub jako element ozdobny. Słowo paciorkowy może mieć kilka znaczeń, jednak w odmianie paciorkowemu odnosi się ono przede wszystkim do choroby wywołanej przez bakterię paciorkowca.Paciorkowemu jako chorobaPaciorkowemu jest terminem medycznym, którym określa się chorobę wywołaną przez bakterię Streptococcus. Bakteria ta jest odpowiedzialna za szereg różnych schorzeń, takich jak zapalenie migdałków, zapalenie gardła, czy też inne infekcje układu oddechowego. Chorobę paciorkową można również spotkać (...)

Hadżi
(...) ważny i szanowany w społeczności muzułmańskiej. Otrzymanie tego tytułu jest również dowodem na to, że muzułmanin wypełnił swoje religijne obowiązki i jest godny uznania w oczach Boga i wspólnoty.Symbolika hadżi jest również bardzo silna. Pielgrzymka do Mekki jest uważana za symboliczne odrodzenie i oczyszczenie z grzechów, a tytuł hadżi jest dowodem na to, że dana osoba rozpoczyna nowy etap w swoim życiu, wypełniony pobożnością i oddaniem dla Boga.PodsumowanieHadżi jest zatem honorowym tytułem i określeniem (...)

obcinarce
(...) w przemyśle drzewnym do przycinania gałęzi czy wycinania kształtów. Obcinarce są także wykorzystywane w domowych warsztatach oraz przy wykonywaniu różnych prac remontowych i naprawczych. Są to wszechstronne narzędzia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę.PodsumowanieObcinarce są nieodłącznym elementem wielu branż i stanowią niezbędne narzędzie dla każdego majsterkowicza. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne i szybkie cięcie różnych materiałów, co znacznie ułatwia wykonywanie różnych zadań. Istnieje (...)

gadałoby
(...) takich jak "co by gadałoby", "gadałoby wiedziało", "gadałoby nie wiedziało", czy "gadałoby coś". Może być również stosowane w pytaniach, np. "co gadałoby?", "jak gadałoby?", czy "gdzie gadałoby?". W tych przypadkach, słowo to oznacza przypuszczenie lub domysł, co mogłoby powiedzieć lub gdzie mogłoby być coś lub ktoś.Jednak gadałoby może również mieć inne znaczenie, np. w kontekście rozmowy lub dyskusji. Wtedy może oznaczać, że ktoś dużo mówi lub ma skłonność do gadania bez sensu. Może być używane w zdaniach (...)